resolution819

Benoît Magimel - Jacques Calvez
Jeden z najpopularniejszych i bardzo cenionych francuskich aktorów filmowych. Urodzony w Paryżu 11 maja 1974 roku. W wieku dwunastu lat został wybrany spośród 1600 kandydatów do roli zdemoralizowanego, okradającego staruszki chłopca Momo Groseille w komedii „Życie to długa spokojna rzeka” („La vie est un long fleuve tranquille”, 1988). Kreacja Jimmy’ego Fontany w kryminalnym melodramacie „Złodzieje” („Les Voleurs”, 1996) z Catherine Deneuve przyniosła mu nagrodę Prix Michel Simon w St. Denis i nominację do nagrody Cezara. W dramacie historyczno- muzycznym „Król tańczy” („Le Roi danse”, 2000) zagrał postać Ludwika XIV. Za rolę utalentowanego pianisty Waltera Klemmera, który uwodzi 40-letnią nauczycielkę gry na fortepianie (Isabelle Huppert) w dramacie „Pianistka” („La Pianiste”, 2001) otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2002 roku został uhonorowany nagrodą Rémy Julienne na festiwalu w Valenciennes.

Karolina Gruszka - Klara Górski
Jedna z najbardziej obiecujących polskich aktorek młodego pokolenia, ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie w 2004 roku. Związana z warszawskim Teatrem Narodowym, gdzie zagrała między innymi w sztukach: „Tartuffe”, „Władza” oraz „Iwanow”. Jako nastolatka trafiła na plan „Bożej podszewki” Izabeli Cywińskiej. Następnie grała m.in. w „Przedwiośniu” Filipa Bajona, „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, „Inland Empire” Davida Lyncha. W 2005 roku na XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za kreację w „Kochankach z Marony”. Pojawiła się również w serialach „Sfora”, „Oficer” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Ostatnio zagrała w rosyjskim filmie „Tlen” Iwana Wyrypajewa i właśnie przygotowuje się do głównej roli w czeskiej produkcji.

Hippolyte Girardot - Lherbeir
Urodzony 10 paździrnika 1955 roku. Francuski aktor z dyplomem École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs. Tam też rozpoczął swoją działalność artystyczną, kręcąc filmy krótkometrażowe z nastolatkami z przedmieścia. W latach 80. staje się jednym z najprzystojniejszych francuskich aktorów. Najciekawsze role zagrał w filmach „L’Amant magnifique”, „Fort Saganne”, „Manon des Sources” oraz w filmie Godarta „Imię Carmen”. W 1985 za rolę w „Le Bon Plaisir” otrzymał nominację do nagrody Cezara. Najważniejszym filmem w jego dorobku jest „Un monde sans pitié”, w którym zagrał istotną dla całego pokolenia postać Hippo. Po kilku latach nieobecności powraca z impetem w 2003 roku filmem „Le Tango des Rashevski”, by stać się jednym z bardziej poszukiwanych aktorów.

Hristo Shopov - Momcilo Draganovic
Hristo, urodzony 4 stycznia 1964 roku w Sofii, jest dziś jednym najbardziej znanych bułgarskich aktorów, chętnie obsadzanych poza granicami kraju. Jego największym dotychczasowym aktorskim dokonaniem jest rola Poncjusza Piłata w filmie Mela Gibsona „Pasja”. Zadebiutował w 1981 roku w filmie „Dishay, choveche”. Zagrał również w kilku niskobudżetowych filmach amerykańskich. W Bułgarii ceniony jest za kreację w filmie Uchera, który stał się ważną wypowiedzią artystyczną na temat kilku pokoleń wychowywanych w czasach komunizmu. Polscy widzowie pamiętają go z roli Juliana Kordka – ubeckiego prześladowcy Karola Wojtyły w filmie „Karol – Człowiek, który został Papieżem”.