resolution819

Film oparty na prawdziwej historii.

   35–letni francuski policjant (Jacques Calvez) rezygnuje z pracy w Marsylii, by rozpocząć współpracę z Międzynarodowym Trybunałem ds. Ścigana Zbrodni w Hadze. Zostaje wysłany do Bośni. Ma przeprowadzić dochodzenie w sprawie tysięcy zaginionych ludzi w lipcu 1995 roku w rejonie Srebrenicy. Srebrenica była wówczas pod ochroną Narodów Zjednoczonych na mocy Resolution 819.

   Przyjeżdża niemal do piekła i jest całkiem sam. W kraju nadal ogarniętym przez wojnę napotyka na same przeszkody. Musi spojrzeć w oczy kobietom, żonom, matkom, i córkom, które desperacko szukają swoich bliskich i błagają go o ratunek. Robi listę wszystkich zaginionych, ponad 8 tysięcy starszych mężczyzn i chłopców. W wyniku dochodzenia trafia na ślady masowych egzekucji oraz wielkich dołów, prawdopodobnie masowych grobów. Potrzebuje ekipy, by dokonać ekshumacji, zbadać ciała, ustalić tożsamość ofiar. Podczas śledztwa musi udowodnić, że to nie byli walczący żołnierze, tylko cywile.

   Członkiem ekipy, która przyjeżdża do Bośni, jest młoda polska lekarka sądowa Klara Górski. Kobieta poświęciła swoje życie niebezpiecznej pracy - identyfikacji zwłok ludzi zamordowanych w krajach dotkniętych wojną. Klara chce oddać cześć i godność niewinnym ludziom. Chce, żeby rodziny ofiar mogły pochować swoich bliskich i modlić się nad ich grobami. Dramatyczna historia jej przodków, częściowo wymordowanych podczas II wojny światowej (Katyń), dodaje jej siły i odwagi.

   Pomiędzy polską lekarką i francuskim policjantem nawiązuje się delikatna nić porozumienia. Dzielą tę samą chęć walki, te same smutki, niebezpieczeństwa i frustracje. Tragiczna sytuacja sprawia, że mogą poczuć głębokie emocje.

   Francuski policjant i jego ekipa znajdują dowody okrutnych działań, których dopuścili się serbscy wojskowi pod dowództwem Mladica. W obawie przed ekipami ONZ, trzy miesiące po masakrze serbscy zbrodniarze buldożerami przekopali ciała i używając ciężarówek przewieźli część z nich do grobów oddalonych o 40 kilometrów. Ekipa Calveza odnajduje tylko fragmenty ciał. Aby poskładać je w całość musi odnaleźć kolejne masowe groby. Zeznania zebrane od naocznych świadków doprowadzą ich do nowych miejsc, w których zakopano przewiezione fragmenty ciał.

   Kontrast w stosunku do ludzi walczących o sprawiedliwość stanowi historia rodziny bośniackiego nastolatka Nassima i jego dziewczyny Aminy. Amina znajdowała się wśród ofiar masowych egzekucji. Miała związane ręce, strzelano do niej z kałasznikowa, ale nie umarła. Kule nie dosięgnęły jej ciała. Straciła przytomność pod ciężarem ciał innych ofiar. Obok niej leżał jej ukochany Nassim. Niestety był śmiertelnie ranny, ale zębami pomógł Aminie rozwiązać ręce, by mogła uciec. Ona będzie świadkiem przeciwko złu.

   Film pokazuje również ludzi pozbawionych człowieczeństwa. Zbrodniarze wojenni - generał Radko Mladic i jeden z oficerów Momcilo Draganovic są ważnymi postaciami filmu.

   Śledztwo trwa 3 lata. Tysiące ciał zwrócono kobietom. Tysięcy wciąż brakuje. Wielu kryminalistów skazano, jednak nie wszystkich. Wielu z nich, jak choćby Mladic i Karadzic nadal czują się bezkarni...