resolution819

Giacomo Battiato (scenariusz i reżyseria)
„Srebrenica była najgorszą masakrą od czasu II wojny światowej, zdarzyła się w Europie, na oczach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Film ten jest nie tylko historyczną, ale i moralną opowieścią rozliczającą historię. Tak, żeby ludzie nie zapomnieli. Aby młodsze pokolenia mogły poznać tych, którzy walczyli o prawdę i ludzką godność. Aby zło już się nie powtórzyło”.

Georges Campana (producent)
„Spędziliśmy miesiące czytając książki, oglądając filmy, spotykając się z ludźmi z NATO i ONZ, analizując jugosłowiańską historię... Naszym celem nie było jednak zrobienie filmu dokumentalnego. „Resolution 819” to dramat oparty na pościgu za prawdą”.

Piotr Adamczyk (producent - Polska)
Nie wierzę, że widzowie chcą oglądać jedynie komedie romantyczne. Przecież każdy z nas ma potrzebę obejrzenia rzeczy ważnych i wartościowych, które dają szansę na głębszą refleksję nad życiem. „Resolution 819” taką szansę daje, zwłaszcza Polakom, którzy doskonale rozumieją uczucia ludzi dotkniętych przez okrutny wir historii”.

Ennio Morricone (kompozytor)
„To świetnie zrobiony i unikalny film o ogromnej sile przekazu. Jego obejrzenie jest naszym obowiązkiem nie dlatego, że to doskonale opowiedziana historia, ale dlatego, że dotyczy naszych czasów. I zdarzyła się naprawdę”.

Benoît Magimel (główna rola – Jacques Calvez)
„Kiedy trwała wojna w byłej Jugosławii codziennie w dziennikach telewizyjnych dostawaliśmy najświeższe wiadomości o przebiegu zdarzeń. Wyliczano setki i tysiące ofiar. Ale setki i tysiące bez tożsamości. W filmie poznajemy historię konkretnych ludzi. I to ona nas dotyka”.

Karolina Gruszka (główna rola żeńska – Klara Gorski)
„Przygotowując się do udziału w filmie próbowałam przede wszystkim pojąć, co kieruje ludźmi zajmującymi się antropologią sądową. Co skłania młodą dziewczynę, by dobrowolnie jechała na miejsce masakry i zajmowała się wydobywaniem tysięcy drobnych ludzkich szczątków…”.